Tulsa’s favorite festival wouldn’t be the same without our terrific entertainers! Live music is always a favorite and this year, several bands, including Dorfrocker and Alpenfetzer, are traveling to Tulsa Oktoberfest from Germany to perform. This schedule contains the latest updates!
Interested in joining us as an entertainer for next year's Festival? Please CLICK HERE for more information!
Prost!
2023 ENTERTAINMENT SCHEDULE
Tulsa’s favorite festival wouldn’t be the same without our terrific entertainers! Live music is always a favorite and this year and several bands are traveling to Tulsa Oktoberfest from Germany to perform including Dorfrocker and AlpenFetzer. Check back often to get the latest updates and schedules!
Interested in joining us as an entertainer for next year's Festival? Please CLICK HERE for more information!
Prost!
Tuesday, October 17, 2023
Abend im FestZelt – BierMeister’s Ball
6:00 p.m. – 10:00 p.m.
Wednesday, October 18, 2023
Corporate Night - Private Event
3:00 p.m. – 11:00 p.m.
-
All Festival Grounds
9:15 p.m. Fireworks
-
Der Lufthansa Technik BierGarten
3:30 p.m. - 7:00 p.m. AlpenFetzer
6:45 p.m. Stein Hoist
7:00 p.m. - 7:45 p.m. Dorfrocker
7:45 p.m. Stein Hoist
8:00 p.m. - 11:00 p.m. Dorfrocker
-
Warsteiner EssZelt
3:30 p.m. - 7:00 p.m. Das Ist Lustig and Dancers
7:00 p.m. - 11:00 p.m. Alex Meixner Band
-
Spaten Haus
3:30 p.m. - 7:00 p.m. Lynn Marie and the Nashville Polka Guys
7:00 p.m. - 11:00 p.m. Walburg Boys
9:00 p.m. Stein Hoist
-
Die Bierstube presented by Paulaner
4:30 p.m. - 7:00 p.m. G.A.S.T. (German American Society of Tulsa) Blaskapelle
7:00 p.m. - 11:00 p.m. Chardon Polka Band
-
Brewer’s Hall presented by Karbach
4:30 p.m. - 5:00 p.m Mark Gibson
5:00 p.m. - 8:00 p.m. Mark Gibson and the Boomtown Revival
8:00 p.m. - 11:00 p.m. FuZed Band
-
Marshall Brewing Stammtisch
Large screen TVs, Live Sports and Great Bier!
-
Sam Adams Rathskeller
7:00 p.m. - 11:00 p.m. Brad Absher Band
-
Cabin Boys Brauerei
6:00 p.m. - 11:00 p.m. DJ Scotty2Hotty
-
Hofbräuhaus
5:30 p.m. - 10:30 p.m. Nick Bratkovich, Accordion
-
Hauptbühne – Das Glockenspiel Stage
Hourly das Glockenspiel
-
Karbach Brewing Games and Challenge Competitions Arena
6:20 p.m. Bier Barrel Race
7:20 p.m. MaßKrug Relay Races
8:20 p.m. Strong Stein Competition
-
Maypole
Various Acts throughout the day
-
Das Lokal hosted by Dead Armadillo
7:00 p.m. - 11:00 p.m. Foster on Foster
-
Weihenstephan Brewery Zelt
6:00 p.m. - 8:00 p.m. Weston Horn
Thursday, October 19, 2023
5:00 p.m. – 11:30 p.m.
-
All Festival Grounds
6:30 p.m. Parade of Brewers, HauptStraße
6:45 p.m. Opening Ceremonies, das Glockenspiel
7:20 p.m. Lederhosen Lauf
9:15 p.m. Fireworks
-
Der Lufthansa Technik BierGarten
5:00 p.m. - 7:00 p.m. AlpenFetzer
7:00 p.m. - 11:00 p.m. Dorfrocker
-
Warsteiner EssZelt
5:00 p.m. - 7:00 p.m. Das Ist Lustig and Dancers
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Chardon Polka Band
8:00 p.m. Stein Hoist
8:30 p.m. - 11:00 p.m. Chardon Polka Band
-
Spaten Haus
5:00 p.m. - 7:00 p.m. Lynn Marie and the Nashville Polka Guys
7:00 p.m. - 11:00 p.m. Walburg Boys
-
Die Bierstube hosted by Paulaner
5:00 p.m. - 7:00 p.m. G.A.S.T. (German American Society of Tulsa) Blaskapelle
7:00 p.m. - 11:00 p.m. Alex Meixner Band
8:30 p.m. Goaßlschnalzen – whip cracking demonstration
8:45 p.m. Stein Hoist
-
Brewer’s Hall presented by Karbach
5:30 p.m. - 7:00 p.m. Red Dirt Rangers
8:00 p.m. - 11:00 p.m. Crash Deville
9:00 p.m. - Stein Hoist
-
Marshall Brewing Stammtisch
All hours-Large screen TVs, Live Sports and Great Bier!
7:00 p.m. - 11:00 p.m. Green Corn Rebellion
-
Sam Adams Rathskeller
7:30 p.m. Stein Hoist
7:00 p.m. - 11:00 p.m. The PolkaNauts
-
Cabin Boys Brauerei
7:00 p.m. - 11:00 p.m. DJ Scotty2Hotty
-
Hofbräuhaus Restaurant
5:30 p.m. - 10.30 p.m. Nick Bratkovich, Accordion
-
Hauptbühne – das Glockenspiel Stage
Hourly das Glockenspiel
6:30 p.m. Opening Ceremonies Parade of Brewers – Hauptstraße
6:45 p.m. Opening Ceremonies and Tapping of the Keg
7:20 p.m. Lederhosen Lauf
-
Karbach Brewing Games and Competitions Arena
7:20 p.m. Lederhosen Lauf
-
Maypole
Various Acts throughout the day
-
Das Lokal hosted by Dead Armadillo
8:00 p.m. - 11:00 p.m. Grass Crack
-
Weihenstephan Brewery Zelt
5:30 p.m. - 7:30 p.m. - Steve Liddell
Friday, October 20, 2023
11:00 a.m.- 1:00 a.m.
(11:30 p.m. - 1:00 a.m. Euro Disco)
-
Der Lufthansa Technik BierGarten
11:30 a.m. - 2:30 p.m. German American Society of Tulsa (GAST) Blaskapelle
2:30 p.m. Stein Hoist
3:00 p.m. - 7:00 p.m. AlpenFetzer
7:00 p.m. Stein Hoist
7:30 p.m - 11:30 p.m. Dorfrocker
11:30 p.m. - 1:00 a.m. Euro Disco DJ Fishr Pryce
-
Warsteiner EssZelt
11:30 a.m - 3:00 p.m. Das Ist Lustig and Dancers
3:00 p.m. - 7:00 p.m. Lynn Marie and the Nashville Polka Guys
4:15 p.m. Stein Hoist
6:30 p.m. Goaßlschnalzen – whip cracking demonstration
7:30 p.m. - 11:30 p.m. Chardon Polka Band
8:30 p.m. Stein Hoist
-
Spaten Haus
11:30 a.m. - 3:00 p.m. Polkanauts
3:00 p.m. - 7:00 p.m. The Happy Players
4:30 p.m. Goaßlschnalzen – whip cracking demonstration
7:30 p.m. - 11:30 p.m. Walburg Boys
-
Die Bierstube presented by Paulaner
11:30 a.m. Ed Wagner’s Brass Band
12:00 p.m. German American Society of Tulsa Volkstanz Group
12:30 p.m. Ed Wagner’s Brass Band
1:00 p.m. German American Society of Tulsa Volkstanz Group
1:30 p.m. Ed Wagner’s Brass Band
5:00 p.m. - 7:00 p.m. Battle of the Blaskapelle
– 5:00 p.m. Grand March In
– 5:10 p.m. Mach Schnell
– 6:00 p.m. Ed Wagner’s Brass Band
– 6:30 p.m. Mach Schnell
– 7:00 p.m. Ed Wagner’s Brass Band
7:30 p.m. - 11:30 p.m. Alex Meixner Band
-
Brewer’s Hall presented by Karbach
11:30 a.m. - 3:00 p.m. Kevin Price & The Closers
3:00 p.m. - 6:00 p.m. The Signature Brass Quintet - Tulsa Community College
5:45 p.m. - Stein Hoist
6:00 p.m. - 8:00 p.m. Trust Tree
8:30 p.m. - 11:30 p.m. Jump Suit Love
-
Marshall Brewing Stammtisch
Large screen TVs, Live Sports and Great Bier!
-
Sam Adams Rathskeller
7:30 p.m. - 11:30 p.m. The PolkaNauts
-
Cabin Boys Brauerei
live music
-
Hofbräuhaus Restaurant
5:30 p.m. - 10:30 p.m. Nick Bratkovich, Accordion
-
Hauptbühne – das Glockenspiel Stage
Hourly das Glockenspiel
-
Karbach Brewing Games and Competitions Arena
6:20 p.m Bier Barrel Race
7:20 p.m. MaßKrug Relay Races
8:20 p.m. Strong Stein Competition
-
Maypole
Various acts throughout the day
-
Das Lokal hosted by Dead Armadillo
7:00 p.m. - 8:00 p.m. Knipple
8:30 p.m. - 9:30 p.m. Knipple
-
Weihenstephan Brewery Zelt
7:00 p.m. - 9:00 p.m. DJ Steve Cluck and Justine Rusk
Saturday, October 21, 2023
11:00 a.m.- 1:00 a.m.
11:30 p.m. - 1:00 a.m. Euro Disco
-
Der Lufthansa Technik BierGarten
11:30 a.m. - 12:00 p.m. G.A.S.T. (German American Society of Tulsa) Blaskapelle
12:00 p.m. German American Society of Tulsa Volkstanz Group
12:30 pm - 1:00 p.m. G.A.S.T. (German American Society of Tulsa) Blaskapelle
1:00 p.m. German American Society of Tulsa Volkstanz Group
1:30 p.m. G.A.S.T. (German American Society of Tulsa) Blaskapelle
2:30 p.m. Stein Hoist
3:00 p.m. - 7:00 p.m. AlpenFetzer
4:30 p.m. Goaßlschnalzen – whip cracking demonstration
4:45 p.m. Stein Hoist
5:00 p.m. - 6:45 p.m. AlpenFetzer
6:45 p.m. Stein Hoist
7:30 p.m - 11:30 p.m. Dorfrocker
11:30 p.m. - 1:00 a.m. Euro Disco DJ Moody
-
Warsteiner EssZelt
11:30 a.m. - 3:00 p.m. Lynn Marie and the Nashville Polka Guys
3:00 p.m. - 7:00 p.m. Das Ist Lustig and Dancers
4:00 p.m. Whitney School Dancers
7:00 p.m. Whitney School Dancers
7:30 p.m Alex Meixner
8:45 p.m. Stein Hoist
9:00 p.m. - 11:30 p.m. Alex Meixner
-
Spaten Haus
11:30 a.m. - 3:30 p.m. The Happy Players
3:30 p.m. - 5:30 p.m Walburg Boys
5:30 p.m. Goaßlschnalzen – whip cracking demonstration
6:00 p.m. - 7:30 p.m. Walburg Boys
7:30 p.m - 8:30 p.m. Brave Combo
8:30 p.m. Stein Hoist
9:00 p.m. - 11:30 p.m. Brave Combo
-
Die Bierstube presented by Paulaner
11:30 a.m. - 12:30 p.m. Ed Wagner’s Brass Band
12:30 p.m. - 1:00 p.m. S.V.E.V D’Oberlander Milwaukee (Schuhplattler Invitational)
1:00 p.m. - 1:30 Ed Wagner’s Brass Band
1:30 p.m. S.G. Edelweiß-St. Paul (Schuhplattler Invitational)
2:00 p.m. - 2:30 p.m. Ed Wagner’s Brass Band
2:30 p.m. - 3:00 p.m. S.V.E.V D’Oberlander Milwaukee (Schuhplattler Invitational)
3:00 p.m. - 3:30 p.m. Ed Wagner’s Brass Band
3:30 p.m. - 4:00 p.m. S.G. Edelweiß-St. Paul (Schuhplattler Invitational)
4:00 p.m. - 4:30 p.m. Ed Wagner's Brass Band
4:30 p.m. "Massenplattler" - Both Schuhplattler Dance Groups together - S.G. Edelweiß-St. Paul & S.V.E.V D’Oberlander Milwaukee5:00 p.m. - 7:00 p.m. 5:00 - 7:00 p.m. Battle of the Blaskapelle, Mach Schnell & Ed Wagner's Brass Band
–5:00 p.m. Grand March-in
–5:10 p.m Mach Schnell
–5:45 p.m. S.V.E.V D’Oberlander Milwaukee
–6:00 p.m. Ed Wagner's Brass Band
-6:30 p.m. Mach Schnell
–6:45 p.m.S.G. Edelweiß-St. Paul
-7:00 p.m. Mach Schnelle
7:30 p.m. - 11:30 p.m. Chardon Polka Band
-
Brewer’s Hall presented by Karbach
11:30 a.m. - 3:30 p.m. After Dark
3:30 p.m. - 6:00 p.m. klondike5
5:45 p.m. Stein Hoist
6:00 p.m. - 7:30 p.m. Dante and the Bird Dogs
7:30 p.m. - 11:30 p.m. Speakeasy
-
Marshall Brewing Stammtisch
Large screen TVs, Live Sports and Great Bier!
-
Sam Adams Rathskeller
7:15 Stein Hoist
7:30 p.m. - 11:30 p.m. The PolkaNauts
-
Cabin Boys Brauerei
7:00 p.m. - 11:00 p.m. DJ Ecog
-
Hofbräuhaus Restaurant
Ongoing Nick Bratkovich, Accordion
-
Hauptbühne – das Glockenspiel Stage
Hourly das Glockenspiel
-
Karbach Brewing Games and Competitions Arena
2:00 p.m. Bavarian Cup Challenge
6:20 p.m Bier Barrel Race
7:20 p.m. MaßKrug Relay Races
8:20 p.m. Strong Stein Competition
-
Maypole
Various Acts throughout the Day
-
Das Lokal hosted by Dead Armadillo
5:00 p.m. - 7:00 p.m. Chris Combs Trio
8:00 p.m. - 10:00 p.m. Cassie Latshaw and John Westbrook
-
Weihenstephan Brewery Zelt
7:00 p.m. - 11:00 p.m. Desi and Cody
Sunday, October 22, 2023
12:00 p.m.- 6:00 p.m.
-
Der Lufthansa Technik BierGarten
12:00 p.m. - 2:30 p.m. G.A.S.T. (German American Society of Tulsa) Blaskapelle
2:30 p.m. - 6:00 p.m. AlpenFetzer
3:30 p.m. Goaßlschnalzen – whip cracking demonstration
5:45 p.m. Closing Ceremonies
-
Warsteiner EssZelt
12:00 p.m. - 2:30 p.m. Ed Wagner’s Brass Band
2:30 p.m. - 6:00 p.m. Alex Meixner Band
-
Spaten Haus
12:00 p.m. - 2:30 p.m.The Happy Players
2:30 p.m. - 6:00 p.m. Walburg Boys
-
Die Bierstube presented by Paulaner
11:00 a.m - 2:30 p.m. Das Ist Lustig and Dancers
11:30 a.m. S.G. Edelweiß-St. Paul
12:30 p.m. Goaßlschnalzen – whip cracking demonstration
12:45 p.m. S.V.E.V. D’Oberlander Milwaukee
2:30 p.m. - 6:00 p.m. Chardon Polka Band
-
Brewer’s Hall presented by Karbach
12:00 p.m. - 2:30 p.m. Michele Warren Duo
2:30 p.m. - 6:00 p.m. Osage County
-
Marshall Brewing Stammtisch
Large screen TVs, Live Sports and Great Bier!
-
Sam Adams Rathskeller
1:00 p.m. - 5:00 p.m. The PolkaNauts
-
Cabin Boys Brauerei
1:00 p.m. - 4:00 p.m. Mark Gibson
-
Hofbräuhaus Restaurant
12:30 p.m - 5:30 p.m. Nick Bratkovich, Accordion
-
Hauptbühne – das Glockenspiel Stage
Hourly das Glockenspiel
-
Karbach Brewing Games and Competitions Arena
1:20 p.m. Dachshund Parade and Costume Contest 2:20 p.m. Dachshund Dash presented by Woodland West Veterinarian Hospital and Pet Resort
-
Das Lokal hosted by Dead Armadillo
1:00 p.m. - 4:00 p.m. Ben Neikirk
-
Weihenstephan Brewery Zelt
12:00 p.m. - 3:00 p.m The Bison
-
Maypole